Yasaklandığı İçin Geliştirdiği Teknoloji Milyara Yakın Cihazda Kullanılan Şirket Kârını İkiye Katladı

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, 2023 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin gelirleri, bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,6 artarak 794,2 milyar yuan (99,2 milyar dolar) seviyesine yükseldi. Net karı ise yüzde 144,5 artışla 87 milyar yuana (11,2 milyar dolar) ulaştı.

TÜKETİCİ TEKNOLOJİLERİNDE TOPLANANMA

Huawei’nin gelir artışındaki belirleyici faktörlerden biri tüketici teknolojileri birimindeki toparlanma oldu. Şirket, akıllı telefon ve otonom sürüş alanlarında geliştirdiği yeni ürünlerle ABD’nin ihracat yasaklarının etkisini azaltmayı başardı.

MATE 60 PRO İLE YENİDEN PAZARDA

Ağustos 2023’te Çin pazarına sunduğu Mate 60 Pro serisiyle Huawei, akıllı telefon pazarında yeniden dikkat çekmeye başladı. Bu hamle, Çin’in akıllı telefon üreticisi sıralamasında Huawei’ye 2023’te 5’inci sıradan 4’üncü sıraya yükseltti.

ÇİN’İN TEKNOLOJİ STRATEJİSİNDE ÖNEMLİ BİR AKTÖR

Çin hükümeti, yerli teknolojiyi geliştirme stratejisinde Huawei gibi merkezi oyunculara odaklanırken, şirket ülke içinde bağımsızlık ve rekabet için kritik bir rol üstleniyor.

AR-GE YATIRIMLARI

Huawei, AR-GE çalışmalarına büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Geçen yıl 165 milyar yuanlık bir AR-GE yatırımı gerçekleştirdi ve şu anda 170’ten fazla ülkede 207 binden fazla kişiyi istihdam ediyor.

HARMONY OS’UN YÜKSELEN YILDIZI

ABD yaptırımları sonucunda Google Android’e erişiminin engellenmesiyle Huawei, kendi mobil işletim sistemi Harmony OS’u geliştirdi. Harmony OS, 2023 sonunda 800 milyondan fazla cihazda kullanıldı.

OTONOM SÜRÜŞ VE YENİ İŞ ALANLARI

Huawei, iş alanlarını çeşitlendirerek otonom sürüş gibi yeni teknoloji alanlarına giriş yapıyor. Şirket, kendi otomobillerini üretmemekle birlikte, otonom sürüş ve akıllı kokpitler için bileşenler tedarik ediyor.

ABD İHRACAT YASAĞI

ABD’nin 2019’da kendi şirketleri için Huawei’ye getirdiği ihracat yasağına rağmen, Huawei güvenlik riski iddialarını reddetmiş ve iş alanlarını çeşitlendirerek ve yerli teknolojiye odaklanarak büyümeye devam etmiştir.

Huawei’nin 2023 finansal sonuçlarına göre, şirketin başarısı, yenilikçi ürünler geliştirmeye ve yerli teknolojiyi desteklemeye odaklanmasına dayanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x